Shirtstays - Od vojakov k modernému gentlemanovi

Vítam Vás. Práve teraz čítate vôbec prvý článok na stránke www.bontonman.sk. Mojim cieľom pre tieto články je priniesť k ich čitateľom hodnotné informácie, praktické tipy a triky pre mužov, niekedy možno aj pre ženy. Články budú stručné, písané tak, ako by som chcel, aby ich písali ostatní. Bez ďalších zbytočných slov, pohodlne sa usaďte a čítajte.


História trakov Shirtstay - ako to vlastne vzniklo?


Traky Shirtstay boli vyrobené po prvý krát v Amerike v 18. storočí pre profesionálnych vojakov a policajtov. V tedajšej dobe sa títo muži zákona považovali za vzor morálky a ako takí, museli byť príkladom nielen po charakterovej črte, ale aj po stránke zovňajšku. Ich vzhľad bol spravidla odrazom ich morálky a disciplíny. Každý kto na sebe už niekedy mal košeľu však vie, že košeľa síce vyzerá pekne a upravene prvých pár minút po oblečení, avšak už pri prvom zohnutí pri snahe o zaviazanie topánok sa košeľa vysunie a krčí.


Práve to bolo dôvodom vzniku vynálezu Shirtstay trakov. A veruže sa to podarilo. Shirtstays v doslovnom preklade znamená Košeľa stoj! (z angl. Shirt - košeľa, stay - stoj). Vzhľadom na ich jednoduchosť a praktickosť sa týmto vynálezom veľmi účinne darilo bojovať s neposlušnou košeľou. Zvykne sa predsa vravieť: "Jednoduchosť je tá najvyššia sofistikovanosť". A v tomto prípade to platí za všetky drobné.


Shirtstays sa v neskorších rokoch pre ich úspešnosť začali používať aj u barmanov, sudcov, právnikov a bankárov.


Treba však poznamenať, že v rokoch 1850+ sa väčšinou nosili obleky. To, ako sa dnes zvykneme my chlapi obliekať len na svadbu alebo dôležitú oslavu, mali vtedajší gentlemani na dennom poriadku.


Koncom 19. storočia a s prístupom novej módy sa však používanie Shirtstays obmedzilo. Od tých čias už o Shirtstays vedel okrem vojakov a policajtov málokto.


Veci sa však zmenili a Shirtstays sa v dnešnej dobe opäť tešia svojej popularite, kedy si zas a znovu si našli svoje miesto v šatníku tunajších gentlemanov. Musím sa priznať, že osobne som o Shirtstays dlho vôbec netušil a zmenilo to až sledovanie jedného youtubera, kráľa vôni a parfúmov menom Jeremy Fragrance. Veľmi sa mi páčil jeho formálny štýl obliekania. Stále vyzeral dokonale upravene. No a tak sa raz stalo, že v jednom videu spomenul, prečo tomu tak je.


Neváhal som a okamžite som si kúpil svoj prvý pár Shirtstays. Výsledky boli úžasné. Už žiadne pokrčená košeľa. Žiadne zakasovanie. Úplná voľnosť v pohybe. To je ono, povedal som si. Bol som s tým až natoľko spokojný, že som sa rozhodol posunúť tento obyčajne neobyčajný produkt ďalším ľuďom. A som veľmi rád, že som tak spravil. Ľudia si to pochvaľujú a ja som za to veľmi rád.


Ak ešte stále pochybujete o kúpe shirtstays - prečítajte si recenzie na našom instagrame.


Prajem príjemný zvyšok dňa.